Хранене

Хранене

I. Цели на храненето при спортисти 

Целта на храненето при спортисти има за цел да покрие на енергийните нужди и достигане на висока работоспособност, да подобри на възстановяването след тренировъчни и състезателни натоварвания, да поддържа идеално тегло и телосложение в зависимост от спорта и да намали риска от травми и увреждания, свързани с екстремните физически натоварвания.  

 

Спортистите трябва да приемат достатъчно количество енергия в периодите на високоинтензивни или продължителни тренировъчни натоварвания, за да поддържат теглото и здравето си и да увеличат тренировъчните ефекти. Ниският енергиен прием води до:

  • загуба на мускулна маса
  • загуба на костна плътност
  • повишен риск от умора, заболявания и травми

 

II. Полза от оптималното хранене за спортистите 

 

  • Подобрява скоростта, силата и издръжливостта
  • Отлага настъпването на умора
  • Ускорява зарастването на раните и възстановяването след болест
  • Подобрява работоспособността!

 

Храненето на спортистите варира в зависимост от спорта и е строго индивидуално.  

 

III. Енергоразход при различните нива на физическа активност 

 

Разходът на енергия при различните спортове е различен и това е нормално и много логично. Специално при фитнеса, разходът на калории е доста висок, както и много по-продължителен във времето.

 

При ниска физическа активност енергоразхода варира от 1800-2400 ккал  

При умерена физическа активност енергоразхода варира от 2500-4000 ккал  

При интензивна физическа активност енергоразхода варира от 4000-6000 ккал  

Много интензивна физическа активност енергоразхода варира от 6000-12000 ккал  

 

 

IV. Въглехидратите 

Въглехидратите са първостепенен източник на енергия. Складират се под формата на гликоген в мускулите и ч. дроб. Предпочитан/основен източник на енергия. Те се  разграждат бързо и са важни при максимални натоварвания. Освен това въглехидратите усилват мускулните контракции, доставят енергия на мозъка, допринасят за метаболизма на мазнините и запазват протеините (дават възможност протеините да се използват за поддържане на тъканите, а не за енергия.

 

  • Гликемичен индекс

Това е показател, който дава представа за бързината и степента на покачване на кръвната захар, след употреба на храни, съдържащи въглехидрати. Той зависи от: 

  • Съдържанието на влакнини – те забавят абсорбцията на въглехидратите в кръвотока;
  • Степента на зрелост на плодовете и зеленчуците – колкото са по- зрели, толкова индекса е по-висок;
  • Съдържанието на мазнини – колкото то е по-високо, толкова по- бавно въглехидратите се превръщат в захари и се абсорбират в кръвотока. 
  • Физичната форма на брашната – фино смлените имат по-висок гликемичен индекс от едро смлените.

 

Какво се случва когато приемът на въглехидрати е недостатъчен?  

 

Когато не приемаме достатъчно въглехидрати се намалява работоспособността, губи се мускулна маса( тогава протеините се използват, като източник на енергия), настъпва внезапна умора, ставате по- раздразнителни и сте в хранителен дефицит.  

 

 

V. Белтъци 

Белтъците са молекули, които изпълняват редица функции- структурни, ензимни, регулаторни, имунни, транспортни и други функции, свързани с растежа, поддържането на жизнените функции и възстановяването на организма. 

 

Целта на тренировките е поддържането и увеличаването на активната телесна маса. Всички спортисти се нуждаят от по- голямо количество белтък в сравнение с неспортуващите. 

 

 

Белтъчните нужди на спортистите са повишени: 

  • В началото на нова тренировъчна програма 
  • Преди и след тренировки 

  

Тренировките имат известен съхраняващ протеините ефект. С настъпване на тренираността окислението на протеините намалява и нуждите от прием на по-големи количества белтък също намалват. 

 

При силови спортове – целта е да се увеличи активната телесна маса, т.е. да се постигне положителен азотен баланс след тренировка, за да се стимулира белтъчния 

синтез. Има консенсус относно това, че по-големият белтъчен прием стимулира увеличението на мускулната маса. Нуждата от белтъци за силовите спортисти нараства с увеличаването на интензивността и обема на тренировките. Тази нужда от допълнителен белтък изчезва след около 12 дни тренировки (в отговор на тренировъчните стимули). При по-нататъшното увеличение на тренировъчните натоварвания нуждата от белтък отново се увеличава . 

 

VI. Мазнини 

Мазнините (липидите) са един от основните компоненти в човешкото тяло и в почти всички храни. Те са един от трите макронутриента и затова са много нужни за правилното протичане на процесите в нашия организъм и за нашето здраве. Мазнините са съставени от отделни молекули, наречени мастни киселини и според тях мазнините се делят на 4 вида – наситени, мононенаситени, полиненаситени и трансмазнини. И четирите имат различни химични структури и свойства. 

 

Каква е ролята на мазнините в организма? 

  • Те са резервен енергиен източник и предпазват от загуба на вътрешна топлина;
  • От тях зависи синтезирането на някои хормони и редица обменни процеси;
  • Участват в усвояването на мастноразтворимите витамини А, D, Е и К2, както и на фосфолипидите, които са важни за клетъчните мембрани;
  • Подпомагат функциите на нервната система и мозъка;
  • Играят роля и в поддържането на нужната телесна температура.

Мазнините трябва да съставляват около 20 до 30% от дневния енергиен прием на спортистите!  

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *